SCHEDULE

23 AUGUST 2019, Friday:
10.00-19.00:- arrival of participants; registration at reception of hotel, accommodation,
training
20.00-22.00:-registration of S5 and S7 models in City Hall of Buzau, Piata Dacia
12.00-18.30:- rocket engine testing at the contest site
19.30-21.00:-dinner
21.00-22.00:- -briefing of FAI JURY, RSO, ARSO, FAI Judges S5 and S7, Team
Managers, in Hotel B90
24 AUGUST 2019, Saturday:
07.00-08.00:-breakfast
09.00-13.00:-official training, S12 competition, engine testing at the contest site
13.00-14.00:-lunch at the contest site
14.00-18.00:-official training, engine testing at the contest site, presentation fligts for new
proposals;
16.00-17.00:-briefing of Timekeepers at the contest site
17.00-18.00:-Opening Ceremony, Buzau, Str. Calea Eroilor (Eroilor Way).
18.00-19.00:-Short welcoming reception for FAI Jury Members, Team Managers,
Competitors and Organizers at Stadionul de Atletism (Athletics Stadium).
20.30-21.30:-dinner
25 AUGUST 2019, Sunday:
06.00-07.00:-breakfast
07.30-12.30:-registration of S3A models juniors and S6A models seniors at the contest site
08.00-09.30:-contest in S3A juniors and S6A seniors (1 round)
09.30-11.00:- contest in S3A juniors and S6A seniors (2 round)
11.00-12.15:- contest in S3A juniors and S6A seniors (3 round)
12.15-13.15:- lunch at the contest site
13.00-18.00:-registration of S1A models juniors and S4A models seniors
13.30-15.00:-contest in S1A juniors and S4A seniors (1 round)
15.00-16.30:- contest in S1A juniors and S4A seniors (2 round)
16.30-18.00:- contest in S1A juniors and S4A seniors (3 round)
18.00-18.30:-fly-offs
18.45-19.45:-awarding ceremony in S3A, S1A juniors; S6A, S4A seniors individual and
team.
20.00-21.00:-dinner
26 AUGUST 2019, Monday
06.00-07.00:-breakfast
07.30-12.30:-registration of S6A models juniors and S3A models seniors at the contest site
08.00-09.30:-contest in S6A juniors and S3A seniors (1 round)
09.30-11.00:-contest in S6A juniors and S3A seniors (2 round)
11.00-12.15:-contest in S6A juniors and S3A seniors (3 round)
12.15-13.15:-lunch at the contest site
13.00-18.00:-registration of S9A models juniors and S1B models seniors
13.30-15.00:-contest in S9A juniors and S1B seniors (1 round )
15.00-16.30:-contest in S9A juniors and S1B seniors (2 round )
16.30-17.45:-contest in S9A juniors and S1B seniors (3 round )
18.00-18.30:-fly-offs
18.45-19.45:-awarding ceremony in S6A, S9A juniors; S3A, S1B seniors individual and
team.
20.00-21.30:-recovery of S5 junior and senior models
20.30-21.30:-dinner
27 AUGUST 2019, Tuesday
06.00-07.00:-breakfast
07.30-12.30:-registration of S5B models juniors and S9A models seniors at the contest site
08.00-09.30:-contest in S5B juniors and S9A seniors (1 round)
09.30-11.00:-contest in S5B juniors and S9A seniors (2 round)
11.00-12.15:-contest in S5B juniors and S9A seniors (3 round)
12.15-13.15:-lunch
13.00-18.00:-registration of S4A models juniors
13.30-15.00:-contest in S4A juniors and S5C seniors (1 round)
15.00-16.30:-contest in S4A juniors and S5C seniors (2 round)
16.30-17.45:-contest in S4A juniors and S5C seniors (1 round)
18.00-18.30:-fly-offs
18.45-19.45:-awarding ceremony in S5B, S4A juniors; S9A, S5C seniors individual and
team.
20.00-21.30:-recovery of S7 junior models
20.30-21.30:-dinner
28 AUGUST 2019, Wednesday
06.00-07.00:-breakfast
08.00-13.30:-registration of S8E/P models seniors at the contest site.
08.30-11.00:-contest in S7 juniors (1 round).
11.00-13.30:- contest in S7 juniors (2 round).
08.30-13.30: contest in S8E/P seniors (4 rounds and final).
13.30-15.00:-lunch
15.30-20.00:- reserve time
20.00-21.00:-recovery of S7 senior models
20.30-22.00:-dinner
29 AUGUST 2019, Thursday,
06.00-07.00:-breakfast
08.00-13.30:-registration of S8D models juniors at the contest site.
08.30-11.00:-contest in S7 seniors (1 round).
11.00-13.30:- contest in S7 seniors (2 round).
08.30-10.00: contest in S8D juniors (1 round)
10.00-11.30: contest in S8D juniors (2 round)
11.30-13.00: contest in S8D juniors (3 round)
13.30-15.00:-lunch
15.00-15.30:-fly-offs
15.30-20.30:-reserve time
20.30-22.00:-dinner
30 AUGUST 2019, Friday
08.00-09.00:-breakfast
09.00-13.00:- trip organized at Mud volcanoes, Magura sculpture camp, Ciolanu Monastery.
13.00-14.00:-lunch
14.00-15.30:-Space subcommittee meeting, Hotel B90
15.30-15.40:-coffee break
15.40-17.00:Space subcommittee meeting, Hotel B90
19.00-24.00:-awarding ceremony in S8 and S7 juniors and seniors and banquet, Hotel B90
31 AUGUST 2019, Saturday
06.00-08.00:-breakfast
08.00-12.00: departure of participants